15/04/2013

Szczepienia w UK


Szczepienia w UK- Epidemia odry w Walii



W Wielkiej Brytanii, szczepienia ochronne dzieci rozpoczynają się troszeczkę wcześniej niż w Polsce. Z powodu większej ilości zachorowań i śmierci niemowląt, szczepienie przeciw Krztuścowi (whooping cough) podawane jest kobietom od 28 tyg. ciąży. Kobietom spodziewającym się dziecka zalecane jest również szczepienie przeciwko grypie. Warto również wspomnieć, że w UK każda kobieta z grupą krwi A Rh(-) dostaje po 28 tyg. ciąży Anti-D (Rho), zastrzyk z ‘wytworzonymi przeciwciałami anty-d’, który zapobiega wszelkim komplikacjom podczas ciąży i nie dopuszcza do powstania szkodliwych antyciał w krwi dziecka. W Polsce niestety coraz częściej wyżej wymienione zastrzyki podawane są dopiero po porodzie.

Szczepienia ochronne są bardzo ważne ze względu na coraz częstszy nawrót chorób, które wydawać się mogą, jako rzadkie i niegroźne. Odra to jedna z chorób, która w Polsce jest słabo znana i niespotykana. Szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polce w 1975. Wcześniej epidemie odry pojawiały się cyklicznie, co 2-3 lata. W wyniku każdej epidemii umierało 200-300 dzieci, a wiele przypadków wymagało długotrwałej hospitalizacji. Liczba osób, które chorowały na odrę w Polsce jest o wiele niższa niż w innych krajach Unii Europejskiej, w tym Wielkiej Brytanii. W poprzednich latach największy wzrost zachorowań na odrę w Polsce odnotowano w 2006, gdzie zarejestrowanych przypadków było około 120. W Walii i Anglii w zeszłym roku zanotowano 2 030 zachorowań na odrę (measles). Zachorowania na odrę w Szkocji są znacznie mniejsze, ponieważ liczba osób zaszczepionych przeciwko odrze jest znacznie większa niż w pozostałej części UK.  


Przypadki odry w Polsce
 W Kwietniu 2013 zarejestrowano ok. 700 przypadków odry w Walii. Epidemia szybko się rozprzestrzenia a rodzice popadają w panikę. Wszystko przez to, że  w przybliżeniu 13 000 dzieci poniżej 18-tgo roku życia nie było zaszczepionych przeciwko tej chorobie (dane BBC) . Odnośnie relacji Sky News w Wali jest 40 000 niezaszczepionych dzieci.

Przypadki odry w UK
Dlaczego do tego doszło? Odpowiedz jest prosta, cześć rodziców zapomina o szczepieniu dziecka lub boi się komplikacji po szczepieniu. Wiadomo, ze nawet dorosły człowiek źle znosi szczepienia ochronne, często po takich zastrzykach występują objawy jak podczas grypy, opuchlizna ukutego mięśnia oraz ogólne złe samopoczucie.  Jednak w tym przypadku nie chodzi o takie powikłania.  Rodzice byli zastraszeni, że  szczepienie MMR, przeciwko śwince, odrze i różyczce , doprowadzi do autyzmu dziecka.  Szczepienie MMR od końca lat 1990-tych zostało częściej omijane przez rodziców.  Stało się to zaraz po nagłośnieniu badań brytyjskiego pracownika naukowego Dr Andrew Jeremy Wakefield'a. Według jego spekulacji szczepienie MMR to główna przyczyna autyzmu u dzieci.   Jaka jest Prawda?  Według Dr hab. Wisławy Janaszek-Seydlitz, prof. nadzw.NIZP-PZH, zachorowalność na autyzm a świnkę, odrę czy różyczkę to dwa kompletnie inne procesy i nie mogą być kojarzone ze sobą.  Całe zamieszanie prawdopodobnie wynikło z powodu wzrostu zachorowań na autyzm oraz powiększonej liczby osób zaszczepionych przeciwko MMR w latach 90-tych.
Na szczepienie nigdy nie jest za późno, dlatego warto sprawdzić czy nasze dzieci są zaszczepione jak również my sami.
Poradnik NHS dla rodziców na temat szczepień w Szkocji znajdziecie w mojej Bibliotece. KLIK
Zachorowania na odre w Szkocji
Źródłem artykułu i zdjęć są: Health Protection Scotland, European Centre for Disease Prevention and Control, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH, NHS

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...