22/04/2013

Sposób na niejadka



BABYBJÖRN High Chair
Nie ma takiego dziecka, które chociaż raz nie uciekłoby z krzykiem na widok miski z zupą. Z drugiej strony, nie ma takich rodziców, którzy nigdy nie doświadczyli biegania za dzieckiem z miska zupy. Karmienie  często wygląda jak zabawa w berka, może męczyć nas psychicznie i fizycznie. Podawanie posiłków powinno być codzienna rutyna, maluchy najlepiej karmić  o tej samej porze i w wyznaczonym miejscu. Dziecko również naśladuje starszych członków rodziny, wiec starajmy się  unikać jedzenia na kanapie przed telewizorem czy w tzw. biegu. Bardzo ważne jest rodzinne zasiadanie do stołu, małe dzieci mogą w ten sposób obserwować rodziców i uczyć się poprawnych manier przy stole. Przygotuje to również do dobrego zachowania dziecka w restauracji. Jeśli dziecko ucieka i nie chce współpracować podczas karmienia, może być to spowodowanie gwałtownym oderwaniem dziecka od zabawy lub oglądanej bajki. Starajmy się unikać takich sytuacji i uprzedzić dzieci o nadchodzącej porze karmienia oraz zaangażować do pomocy. Małe dziecko można posądzić w krzesełku tak, aby mogło nas obserwować podczas przygotowywania posiłku. Starsze dzieci mogą pomóc nie tylko w przygotowywaniu jedzenia, ale również w podawaniu do stołu czy sprzątaniu po posiłku.

Ickle Imps- Sztućce małego konstruktora

Dzieci po 18 miesiącu życia starają się usamodzielnić, potrafią nam wyrywać szklankę z rąk i samodzielnie z niej pić. Zazwyczaj dwuletnie dziecko potrafi samo posługiwać sie łyżka czy widelcem. Pamiętajmy jednak, że  dziecko używające sztućców powiano być asekurowane przez opiekuna. Małe dzieci często bawią się  jedzeniem, frajdę może im sprawiać rozlewanie napoju lub rozrzucanie posiłku. Na rynku jest coraz więcej produktów, które maja pomóc rodzicom podczas karmienia dzieci. Projektanci wymyślili niewywracające się kubki, które zapobiegają rozlewaniu napojów, czy miski z podwójnym dnem, które podtrzymują temperaturę posiłku na dłużej. Kreatywne podawanie posiłków to również sprawdzony sposób na niejadka, kanapki – żaglówki czy parowki -ośmiorniczki sprawdzą się na pewno. Przydadzą się również kolorowe miski i talerze, zabawne sztućce, oraz produkty z ulubionymi bohaterami z bajek.

Nuby - iMonsters

 10 zasad na niejadka w skrócie:

Ickle Imps- Sztućce małej ogrodniczki
1.Jedzenie w wyznaczonym do tego miejscu, przy kuchennym stole, w jadalni

2.Jedzenie o ustalonej porze

3.Zachowanie rodziców największym przykładem dla dziecka

4.Rodzinne zasiadanie do stołu

5.Zapobieganie rozkojarzeniu dziecka, wyłączmy telewizor na czas posiłku

6.Urozmaicona dieta oraz kreatywnie podane posiłki

7. Jedzenie z wyobraźnią, czyli stare-sprawdzone, np. leci samolocik otwórz buźkę, koparka kopie w ziemniakach itp.

8. Unikanie snaków i słodyczy przed posiłkami

9. Unikanie słodkich czy gazowanych napojów na pól godziny przed posiłkiem

10. Cierpliwość

http://www.babisil.co.uk






Glass Marbles- szklane kuleczki

W UK coraz więcej rodziców stosuje metodę NAGRADZANIA niejadków. Oczywiście nagroda główna nie należy się za każdy zjedzony posiłek. Możemy zrobić, co tygodniowe nagradzanie maluchów, w przypadku starszych dzieci, co 2 tygodnie. Zazwyczaj używany jest do tego kalendarz, na którym, każdego dnia naklejamy naklejki za każdy zjedzony posiłek, Jeśli dziecko zje wszystkie posiłki i nazbiera ustalona ilość naklejek, wówczas na koniec tygodnia zostanie nagrodzone. Nagrodą może być wybrana zabawka czy wyjście w weekend do Zoo. Nagrodę ustalamy z dzieckiem na początku tygodnia. Innym sposobem jest zbieranie kamyczków lub szklanych kulek do dużego słoika. Nagroda należy sie wówczas, gdy słoik cały wypełni sie szklanymi kulkami lub jeśli dziecko nazbiera ustalona ilość kulek w ciągu tygodnia.



No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...